znak rozwidlenia dróg

Czym się kierować wybierając szkołę?

Być może jest to pierwsza samodzielna i trudna decyzja. Musisz ją podjąć. Jaką szkołę mam wybrać: liceum czy technikum? Co powiedzą rodzice/znajomi?
Czym mam się kierować przy wyborze nowej szkoły? To pytania jakie mogą Ci towarzyszyć przy podejmowaniu decyzji, która nie zawsze jest prosta.
Szkoła ponadpodstawowa to miejsce, w którym będziesz się przygotowywał/a do dalszego kształcenia. Warto się zastanowić, jakie masz plany na przyszłość.

Jaki mam wybór ?

• Liceum Ogólnokształcące
  • Technikum
  • Szkoła Branżowa I i II stopnia

Już wiem, co chcę robić w przyszłości

Jeśli masz już sprecyzowane plany na przyszłość to warto na początek dowiedzieć się jakie przedmioty będą brane pod uwagę przez uczelnie. Możesz wówczas wybrać szkołę w której są profilowane klasy, które w odpowiedni sposób przygotują Cię do zdawania matury. Interesują Cię studia medyczne? Poszukaj szkoły w której jest profil biologiczno-chemiczny. Lubisz majsterkować i naprawiać różne rzeczy? Przejrzyj ofertę Szkół Branżowych i Techników.

Nie wiem jeszcze, czym chcę się zajmować w przyszłości

Będąc młodą osobą ciężko jest ostatecznie zadecydować co chce się robić w życiu. Pamiętaj, że jeśli nie wiesz kim chcesz zostać i tak możesz sprawdzić do czego masz predyspozycje, co lubisz robić i w czym czujesz się dobrze. Ważne żebyś zastanowił/a się jakich przedmiotów chętnie się uczysz i czym się interesujesz.
Być może Twoje pasje i hobby ułatwią Ci podjęcie decyzji związanej z wyborem szkoły.

Kto może mi pomóc?

Wiele młodych osób sugeruje się opinią znajomych szuka porady u rodziców czy nauczycieli. Warto jest porozmawiać z kimś na temat i rozważyć ich opinię. Pamiętaj jednak, ostateczną decyzję warto podjąć samodzielnie. Decyzję o wyborze szkoły może pomóc Ci podjąć także nauczyciel przedmiotu doradztwo zawodowe oraz pedagog szkolny i bibliotekarz szkolny.

Wykaz szkół ponadpodstawowych w Sosnowcu

Wykaz-szkol-ponadpodstawowych